Antykoncepcja - Antykoncepcja - omówienie podstawowych metod

MEDserwis.pl > Antykoncepcja >Antykoncepcja - omówienie podstawowych metod

Antykoncepcja - omówienie podstawowych metod

Wśród wielu osób panuje pogląd, że jedyna skuteczna antykoncepcja to szklanka wody ... zamiast".
Dobrych i sprawdzonych technik antykoncepcyjnych jest wiele. O niektórych mówi się wprawdzie, że przy pewnych schorzeniach mogą być szkodliwe dla zdrowia, lecz jeśli zostaną dobrane przez lekarza po przeprowadzeniu badań, to można je uznać za bezpieczne.

ANTYKONCEPCJA zgodnie z naturą
Metody naturalnego planowania rodziny polegają na okresowym zaprzestaniu współżycia w dni uważane za płodne. Mogą być wykorzystane również w celu poznania dni płodnych przez osoby planujące poczęcie. Metoda kalendarzykowa. Dni płodne wyznacza się w oparciu o termin jajeczkowania (zwykle 14 dni przed miesiączką), pamiętając, że komórka jajowa żyje dobę po owulacji, a plemniki są zdolne do zapłodnienia nawet w trzy dni od stosunku płciowego. Metoda termiczna polega na unikaniu współżycia w dni płodne określane na podstawie systematycznych pomiarów temperatury ciała. Wzrost ciepłoty ciała w drugiej fazie cyklu, mierzony w ciągu trzech kolejnych dni w porównaniu do sześciu dni poprzedzających, świadczy o gotowości do zapłodnienia. Bardzo pomocny w określaniu dni płodnych jest aparat BioSelf, proste w obsłudze i niezawodne urządzenie do pomiaru ciepłoty ciała kobiety. Metoda Billingsa (metoda owulacji). Dni płodne oznacza się na podstawie obserwacji wydzielanego śluzu. Według jego konsystencji określa się predyspozycje do zajścia w ciążę. Metoda objawowo-termiczna jest połączeniem metody Billingsa, kalendarzykowej i termicznej. Skuteczność: 250 na 1000 kobiet stosujących metody naturalne zachodzi w ciążę.

ANTYKONCEPCJA hormonalna i chemiczna
Nowoczesna antykoncepcja polega na zapobieganiu uwalniania komórek jajowych i umiejscawianiu się ich w macicy, tworzeniu bariery dla plemników lub po prostu ich niszczeniu. Antykoncepcja hormonalna. Zapobieganie ciąży tym sposobem polega na stosowaniu hormonów: estrogenów lub progestagenów. Działają one bezpośrednio na komórkę jajową lub szyjkę macicy. Wśród leków z tej grupy znajdują się: tradycyjne pigułki antykoncepcyjne, implanty, zastrzyki hormonalne i plasterki uwalniające hormony. Skuteczność: statystycznie 30 na 1000 kobiet zachodzi w ciążę. Antykoncepcja chemiczna. Działanie tej metody skierowane jest na plemniki. Zadaniem środków chemicznych jest zniszczenie męskich komórek zanim dojdzie do zapłodnienia. Wśród nich wyróżniamy: aerozole, globulki, kremy i płyny. Skuteczność: statystycznie 200 na 1000 kobiet zachodzi w ciążę.

ANTYKONCEPCJA mechaniczna
Metody polegające na niedopuszczeniu plemnika do jajeczka lub zapłodnionego już jajeczka do macicy są skuteczne. Antykoncepcja mechaniczna. Polega na zagrodzeniu drogi wędrującym plemnikom. Charakterystyczne dla tej metody środki to: prezerwatywa dla mężczyzn, prezerwatywa dla kobiet, kapturek, błona dopochwowa. Skuteczność: statystycznie 150 kobiet na 1000 zachodzi w ciążę. Antykoncepcja wewnątrzmaciczna. Metoda ta działa zarówno na plemniki, jak i na komórkę jajową. Polega na umieszczaniu w macicy specjalnych wkładek tzw. spirali (niektóre z nich zaopatrzone są we wkłady uwalniające hormony). Skuteczność: statystycznie 10-20 kobiet na 1000 zachodzi w ciążę.

Antykoncepcja

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 4208 [cc_f] => 211 )